جمالي نژاد: دانش محوري، آينده پژوهي و مدل سازي رمز موفقيت مديران شهري در پدافند غير عامل است

جمالي نژاد: دانش محوري، آينده پژوهي و مدل سازي رمز موفقيت مديران شهري در پدافند غير عامل است

جمالي نژاد: دانش محوري، آينده پژوهي و مدل سازي رمز موفقيت مديران شهري در پدافند غير عامل است

ئيس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در نخستین همایش شهرداران، روسای شوراهای اسلامی شهر و مدیران پدافند كلانشهرها گفت: توجه به مثلث طلايي دانش محوري، آينده پژوهي و مدل سازي در طرح ريزي و اجراي برنامه ها و اقدامات پروژه هاي شهري توسط مديران شهري مي تواند باعث موفقيت در حوزه پدافند غيرعامل شهري شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور؛ مهدي جمالي نژاد كه صبح يكشنبه 22 مهرماه در جمع شهرداران، روساي شوراهاي اسلامي و مديران و رابطان مديريت بحران و پدافند غيرعامل شهرداري هاي كلانشهرها سخن مي گفت؛ افزود: اولين نكته در اين مثلث مفهومي طلايي، بحث توجه به دانش‌محوري، اقدامات دانش مبنا و دانش بنيان است. تمامی اقدامات، تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها در مدیریت شهری باید بر مبنای علمی و دانش‌محور شکل بگیرد.

وي در ادامه گفت: مبحث بعدی آینده نگري و آینده پژوهی برای آینده سکونتگاه هاست. بايد با پيش بيني هاي پنج يا ده ساله و يا حتي با پيش بيني هاي 25 و 50 ساله بتوانيم آينده شهرها را پيش بيني و تمهيدات لازم را بيانديشيم. برخی از کشورها، برنامه ۵۰ ساله دارند اما برخی از شهرهای مراكز استان ما برنامه پنج ساله هم ندارند.

جمالی نژاد اضافه كرد:مبحث سوم ، که می تواند نقش بی بدیلی در تکامل پدافند غیرعامل در شهرها داشته باشد، مدل سازی در برنامه ريزي است. با مدل سازی در پدافند غيرعامل اين موضوع مطرح مي شود كه چه خواهد شد اگر این پروژه اجرا شود و چه اتفاق و پیامدهای مثبت و منفی بدنبال خواهد داشت.و بايد به اين " اگر" قبل از هر اتفاقي پاسخ داد.

وی در خصوص نقش سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ی کشور در گسترش مفهوم پدافند غیرعامل در شهرداريها خاطرنشان کرد: طبق سند شهرسازي نقش اين سازمان در پدافند غيرعامل مي تواند در مکان یابی توسعه شهرها و چارچوب طرح آمایش سرزمین براساس استعدادهای منطقه ای در ايمني مقابل حوادث طبیعی و امكان استفاده از زيرساخت ها و شبكه هاي شهري متصور شد.

رئيس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور با اشاره به ماده 62 قانون شهرداري ها كه هدایت، نظارت و حمایت از شهرداری‌ها را بر عهده اين سازمان گذاشته گفت: نقش اصلي سازمان در توزیع عادلانه امکانات و خدمات است كه نتيجه آن با توزیع متناسب جمعیت ارتباط دارد و ناخودآگاه بحث پدافند غیرعامل در خيلي از شهرها رعایت خواهد شد و ما ديگر شهرهاي بزرگ همانند تهران ، مشهد ، اصفهان و .. نخواهيم داشت كه در حالت انفجار جمعيتي قرار بگيرند و از طرفي ديگر روستاها و شهرهاي كوچك و مياني ما خالي از سكنه باشند.

جمالي نژاد در ادامه اضافه كرد: متاسفانه اشتياقي كه در خصوص تبديل روستا به شهر بدون هيچگونه مطالعه و وجود زيرساخت هاي لازم وجود دارد، تناسبي با مباحث پدافند غير عامل ندارد و بابت اين مسابقه اي كه در سطح كشور در تبديل روستا به شهرها اتفاق افتاده، شديدا ابراز نگراني مي كنم.

وي در پايان گفت: سياست هايي را كه ما براي جلوگيري از اين اتفاق در سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور پيش بيني كرديم شامل توجه بيشتر به روستاها، شهرهاي كوچك و شهرهاي مياني و متوسط و توزيع عادلانه خدمات و امكانات در انها براي دستيابي به توسعه متوازن مي باشد تا از فشار جمعيتي كه در شهرهاي بزرگ بواسطه مهاجرت از روستاها و شهرهاي كوچك در حال اتفاق است، جلوگيري نماييم.

شايان ذكر است؛ نخستين همايش روساي شوراهاي اسلامي شهر، شهرداران و مديران پدافند غيرعامل شهرهاي بزرگ ايران يكشنبه 22 مهر با حضور رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور، معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزيركشور، رئيس شوراي اسلامي شهر تهران و ساير شهرداران و روساي شوراهاي اسلامي شهرهاي بزرگ كشور به منظور بررسي و آشنايي بيشتر مديريت شهري با اهميت و ضرورت پيگيري واجراي مباحث پدافند غيرعامل در شهرداري ها در سازمان پدافند غيرعامل تشكيل شد.