نشست فصلی مدیران سازمان های پایانه های مسافربری شهرداری های کشور

۱۲ شهریور ۱۳۹۸

به گزارش روابط عمومی اتحادیه سازمان های پایانه های کشور، سردار سیدکمال هادیانفر با شرکت در نشست فصلی مدیران پایانه های مسافربری شهرداری های کشور که در تاریخ 98/06/11 در محل سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برگزار گردید گفت: بیش از 90درصد از جابجایی ها در سطح کشور از طریق زمینی صورت می پذیرد و درصد کمی را حمل و نقل های هوایی ، ریلی و دریایی تشکیل می دهد. در طول سال97 ، 19میلیون سفر با 290میلیون مسافر صورت پذیرفته است که عمده ی آن از طریق همین پایانه هایی صورت پذیرفته که مدیریت آن بر عهده شماست.

وی با ذکر این نکته که مدیران پایانه ها نقش موثری در کاهش حوادث و سوانح ناوگان حمل مسافر دارند گفت: در 2ماهه اخیر تعداد تصادفات ناوگان حمل مسافر افزایش قابل توجهی داشته و در تصادفات منجر به فوت و جرح ناوگان عمومی حمل مسافر ، 81درصد رانندگان اتوبوس مقصر بوده اند.

رئیس پلیس راهور ناجا افزود: نظارت بر پایانه های حمل مسافر موضوع بسیار جدی است. دستگاه های متولی حوزه پایاته ها نسیت به انجانم وظایف خود بیش ازپیش اقدام کنند. رانندگان به علت میزان درآمدشان بیش از ساعت مقرر رانندگی می کنند که ریسک تصادف را بالا می برد. رانخندگان باید از محل استراحت مناسبی در محل پایانه ها بهره مند گردند.

وی با اشاره به لزوم کنترل ناوگان حمل مسافر از مبدا گفت: کنترل های فنی اتوبوس ها پیش از شروع سفر موضوع حساسی است. اتوبوس پیش از خروج از پایانه می بایست به صورت دقیق از لحاظ سلامت فنی ، صوری نبودن صورت وضعیت ، رعایت ساعت کاری استاندارد توسط راننده و… مورد بازبینی دقیق قرار گیرد.

سردار هادیانفر با ذکر اینکه سامانه سپهتن در 15هزار اتوبوس نصب شده و اطلاعات ناوگان حمل مسافر پیش از رسیدن اتوبوس به پاسگاه واصل می گردد گفت: علاوه بر سامانه سپهتن ، سامانه پیامکی 110120 نیز در اختیار مسافرین می باشد که می توانند تخلفات ناوگان را به پلیس گزارش کنند.

وی با اشاره به اهمیت آموزش رانندگان حمل مسافر خاطرنشان کرد: چنانچه رانندگان از طریق دستگاه های مسؤل ملزم به طی ادوار آموزشی شوند حاضریم نسبت به آموزش رانندگان از طریق اعزام افسران راهور اقدام کنیم تا رانندگان در خصوص دلایل وقوع تصادفات و راهکارهای پیشگیری از آن آگاه گردند.

رئیس پلیس راهور ناجا عدم توجه به جلو را شایع ترین علت تصادفات در بین رانندگان اتوبوس عنوان نمود و گفت: استفاده از تلفن همراه و تماشاکردن تلویزیون های منصوبه در مقابل رانندگان از عمده دلایل عدم توجه به جلو آنان است. تخلفات سرعت و انحراف به چپ در رتبه های بعدی شکل گیری تصادفات ناوگان حمل مسافر می باشد.