همایش روز ملی حمل و نقل/جمالی نژاد: 2200میلیارد تومان حق بیمه رانندگان در انتظار تایید شورای نگهبان است

۱۱ اسفند ۱۳۹۷

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: 2 هزار و 200 میلیارد تومان حق بیمه رانندگان درون شهری و برون شهری توسط مجلس شواری اسلامی تصویب شده و منتظر تایید شورای نگهبان است.

‫به گزارش روابط عمومی سازمان شهردای ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد که صبح دوشنبه 26 آذر در حاشیه همایش روز ملی حمل و نقل در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه برنامه های زیادی برای باز آفرینی و ارتقای حمل ونقل عمومی داریم، خاطر نشان کرد: توجه ویژه و سیاست کلان وزارت کشور و سازمان شهرداری ها، انسان محور کردن شهرها و پیاده رو کردن هسته مرکزی شهر است که اقدامات خوبی در این عرصه آغاز شده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور‫ اظهار داشت: متاسفانه بیش از 50 درصد ناوگان اتوبوسرانی درون شهری در کشور فرسوده است و باید حرکت جدی در این زمینه داشته باشیم.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: اخیرا ملزوماتی مانند لاستیک در حوزه تاکسیرانی نیاز بود که به آنها کمک کرده ایم و اینکه 2 هزار و 200 میلیارد تومان حق بیمه رانندگان برون شهری ودرون شهری توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شد که در انتظار تایید شورای نگهبان است و اگر این موضوع اتفاق بیفتد می توانیم رضایتمندی خوبی بین رانندگان این بخش ایجاد کنیم.

وی افزود: ما در 9 کلانشهر در بخش حمل و نقل ریلی وارد شده ایم و در حال حاضر 295 کیلومتر طول خط خطوط ریلی در دست بهره بردای است و همچنین تعداد ایستگاه های در حال بهره بردای 193 ایستگاه ودر حال ارتقاء است و ماه به ماه هم به این تعداد افزوده می شود.

جمالی نژاد همچنین تعداد واگن‌های موجود را 1739 واگن اعلام کرد و افزود: این تعداد قابل توجهی است و خوشبختانه اخیرا شرکت های تولید داخلی در حال تولید واگن هستند.

وی گفت: تعداد سفرهایی که سالیانه با حمل ونقل ریلی صورت می گیرد 824 میلیون سفر است. طول خطوط قابل اضافه در پایان طرح در سال 1400 حدود 289 کیلومتر خواهد بود.

معاون وزیر کشور بیان کرد: تعداد واگن‌های مورد نیاز که در حال پیگیری و انعقاد قرارداد برای ساخت آن هستیم 2 هزار واگن است و تعداد مسافر سالانه اضافه شده نیز در این طرح یک هزار و 553 میلیون سفر خواهد بود که جمع کل خطوط در پایان طرح 584 کیلومتر می‌شود.

وی اضافه کرد: البته برای کلان شهر تهران از2 هزار واگن مورد نیاز 630 واگن در حال آماده سازی است.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور خاطرنشان کرد: در حوزه حمل و نقل ریلی 107 هزار میلیارد ریال مجوز انتشار اوراق مشارکت برای حمل و نقل ریلی داریم و تمام تلاشمان این است که شهرها را به شهرهای آرام، سبز و شهرهایی که تعدد خوردوهای شهری در آن کم است، تبدیل کنیم که البته این موضوع عنایت ویژه همشهریان و هم وطنان را می طلبد.

وی همچنین تاکید کرد: بحث آلودگی هوا و کم شدن ترافیک بحثی نیست که فقط مختص به یک دستگاه باشد بلکه نیازمند هم افزایی چند دستگاه اجرایی است.

معاون عمران توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا وام و تسهیلات دولتی برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی، اتوبوس و کامیون در نظر گرفته شده است، گفت: خوشبختانه این موضوع در بودجه سال آینده پیش بینی شده و تمامی تلاش براین بود که بصورت تسهیلات و یا اوراق مشارکت این موضوع انجام شود.

وی اضافه کرد: در حقیقت تلاش کردیم بستر این موضوع آماده شود؛ به طوری که به چند شهر در قالب اوراق مشارکت کمک می کنیم که ناوگان را تجهیز و حتی خطوط بی آر تی را راه اندازی کنند و برای سال آینده هم این موضوع را پیش بینی خواهیم کرد.

جمالی نژاد اضافه کرد: در خصوص تاکسی با توجه به افزایش قیمت تجهیزات و لوزام تاکسی، اتحادیه تاکسیرانی و سازمان شهرداری ها تلاش کرده این لوازم با قیمت مناسب برای رانندگان تهیه و در اختیارشان قرار گیرد.

معاون وزیر کشور افزود: به دنبال تسریع فرآیند نوسازی تاکسی های فرسوده هستیم و در خصوص ناوگان درون شهری و به ویژه اتوبوس‌های درون شهری قراردادهایی وجوددارد که در دست پیگیری است.