رجب صلاحی در گفتگو با روی خط خبر شبکه خبر: اختصاص 3 هزار میلیارد تومان جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی

۲ دی ۱۳۹۸

رجب صلاحی در گفتگو با روی خط خبر شبکه خبر:اختصاص 3 هزار میلیارد تومان جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومیحسین رجب صلاحی معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از اختصاص 3 هزار میلیارد تومان جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی گفت.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه سازمانهای پایانه های مسافربری کل کشور، حسین رجب صلاحی معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در گفتگو با روی خط خبر شبکه خبر اظهار داشت: در جلسه‌ای که با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور داشتیم 3 هزار میلیارد تومان جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اختصاص داده شد.

وی گفت: در سال 85 قانون حمایت از حمل و نقل ریلی برای شهرهای بالای یک میلیون نفر تصویب گردید که بموجب این قانون دولت از منابع خودش به این امر کمک کند و در سال 86 قانون دیگری در جهت توسعه حمل و نقل ریلی و مدیریت مصرف سوخت مصوب گردید که در آن قانون، دولت و شهرداری‌ها مکلف نمود که خدمات ریلی و حمل و نقل عمومی را بهینه سازی و توسعه نمایند.

رجب صلاحی افزود: در ماده 7 این قانون آمده که شهرها باید 75 درصد جمل و نقل درون شهری را بسمت حمل و نقل همگانی سوق دهند که در شهرهای کشور بغیر از تهران، دیده شده که 40 درصد از حمل و نقل اتوبوس و مینی بوس، 25 درصد تاکسی و 10 درصد هم سهم توسعه حمل و نقل ریلی شود. در تهران کمی متفاوت است سهم حمل و نقل ریلی 30 درصد، اتوبوس 25 درصد و تاکسی 20 درصد می‌باشد.

این مسئول بیان داشت: در تهران تعداد سفر 20 میلیون سفر می‌باشد که با توجه به فرمول گفته شده سهم سفر با مترو 4.5 میلیون ، اتوبوس 3.7 و تاکسی 3 میلیون سفر است که فقط در حوزه تاکسی ما مشکلی نداریم و کل سفری که دیده شده را پوشش می‌دهد.

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در خصوص وضعیت نوسازی ناوگان فرسوده تاکسی ها گفت: ما در کل کشور 330 هزار تاکسی داریم که 190 هزار خودرو به سن فرسودگی رسیده‌اند و ما توانسته‌ایم امسال فقط 1000 تاکسی نوسازی کنیم.

وی ادامه داد: یک طرحی به دولت ارائه داده‌ایم و آن استفاده از خودروهای شخصی با عمر کمتر از 3 سال جهت جایگزینی تاکسی‌های فرسوده است که امیدواریم در دولت مصوب گردد تا این طرح را عملیاتی نمائیم.

رجب صلاحی در خصوص وضعیت توسعه مترو افزود: در این حوزه 11 شهر که 9 کلانشهر بعلاوه رشت و اسلامشهر ورود نموده‌اند که 850 کیلومتر خطوط در حوزه مترو مصوب داریم که در حال حاضر 330 کیلومتر آن در حال بهره برداری، 280 کیلومتر در حال ساخت و 240 کیلومتر در حال مطالعه در این 11 شهر می‌باشد که از این محل سالانه 860 میلیون سفر صورت می‌گیرد که در صورت تکمیل تمام خطوط سالانه این رقم بالغ بر 2 میلیون و 300 هزار سفر خواهد رسید.