سازمان شهرداری ها و دهیاری ها بر رعایت توصیه های ایمنی ماه محرم در مساجد و تکایا تاکید کرد

۲۰ شهریور ۱۳۹۷

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در آستانه فرا رسیدن ماه محرم در ابلاغیه ای خطاب به معاونان امور عمرانی استانداریها و شهرداران مراکز استان بر رعایت توصیه های ایمنی در مساجد و تکایا و اعمال نظارت های لازم توسط شهرداری ها و سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی در این زمینه تاکید نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور،‌ در ابلاغیه هیربد معصومی بر ارایه آموزش های مقدماتی ایمنی و آتش نشانی به متصدیان مربوطه در مساجد و تکایا؛ بازدید، بررسی و نظارت بر ایمنی مساجد و تکایا و درصورت مشاهده هرگونه ناایمنی گزارش مراتب به متولیان مربوطه تاکید شده است.

در این ابلاغیه همچنین آمده: با توجه به بالا بودن دمای هوا در این فصل از سال که نیاز به استفاده از سیستم سرمایشی در مساجد و تکایا می باشد، موضوع ایمنی برق در تاسیسات سرمایشی بصورت خاص مد نظر قرار گیرد.

در ادامه این ابلاغیه تاکید شده که با توجه حضور انبوه شهروندان در مراسم عزاداری، اکیپ های آتش نشانی در فضاهای پیش بینی شده برای برگزاری مراسم ها، ازجمله مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی، استقرار یابند.

انجام اقدامات مرتبط با ایمن سازی فضاهای شهری در مجاورت مساجد و در مسیر تردد دسته های عزاداری و بهره گیری لازم از نیروهای داوطلب مردمی آموزش دیده در ترویج و آموزش مسائل ایمنی در تکایا و مساجد همچنین مدارس و سایر مراکز آموزشی از دیگر موضوعاتی است که در این ابلاغیه بر آنها تاکید شده است.

در این ابلاغیه همچنین آمده: درصورت وقوع حادثه و بروز شرایط اضطراری ضمن همکاری لازم با سایر دستگاه ها و نهادهای ذی ربط کلیه اقدامات بر اساس شرح وظایف سازمانی و با درنظر گرفتن سلسله مراتب فرماندهی تعیین شده در قانون مدیریت بحران کشور، قابل انجام می باشد.